Ideja o druženju je nastala na pobudo gospe Marjane Eberlinc, ki je želela povezati obe šoli. Projekt Čez hrib k sosedom sta skupaj zasnovali z gospo Tejo Perme in se odločili, da tokrat ponudimo nadarjenim učencem obeh šol možnost spoznavanja krajevnih znamenitosti in predvsem druženja s sovrstniki. Naša šola se je povabilu odzvala 24. in 25. 3. 2023, kjer nas je na začetku sprejel podžupan Občine Trbovlje, gospod Rok Koprivc. Nato smo se odpravili do OŠ Tončke Čeč. Tam so nas pričakali učenci in njihovi spremljevalci ter nam razkazali šolo. Po kosilu smo imeli aktivnosti, ki so trajale vse do večera. Odšli smo po turistični poti, jedli knapovsko sonce (funšterc) in šnite. Povzpeli smo se na hrib, na katerem stoji kip Prometeja, ki ga je zasnoval sedanji župan, gospod Zoran Poznič. Po večerni in nočni animaciji smo si drugo jutro ogledali Zasavski muzej Trbovlje ter staro rudarsko stanovanje in 4. dritl, kjer smo se z virtualnimi očali povzpeli na najvišji dimnik v Evropi ter si ogledali potek dela v rudniku. Srečanje smo zaključili polni lepih vtisov in velikih pričakovanj o ponovnem snidenju.

Slednje se je zgodilo 14. in 15. 4. 2023. Nadarjene učence s spremljevalci smo pričakali v šolski knjižnici. Vsakemu gostu smo podarili kamenček s smeškom in si izmenjali lepe misli. Po ogledu šole in kosilu smo se zbrali v avli šole, kjer smo prisluhnili ubranemu petju mladinskega pevskega zbora pod mentorstvom gospe Katje Florjančič. Predstavili so se s tremi pesmimi, med katerimi je bila tudi pesem 9. junij skupine Bohem, ki prihaja z Zasavja. Gostje so bili nad izbiro pesmi navdušeni. Nato so naši učenci gostom predstavili kraj Šempeter z znamenitostmi ter našo šolo. Zbrane so nagovorili tudi ravnatelj šole, gospod Uroš Vidmajer, ravnateljica OŠ Tončke Čeč, gospa Katarina Pajer Povh in župan Občine Žalec, gospod Janko Kos. Vsi so poudarili pomen povezovanja med občinama in šolama. Srečanja sta se udeležila tudi predsednik KS Šempeter, gospod Mitja Tavčer, ter podžupan Občine Trbovlje, gospod Rok Koprivc. Uvodno srečanje smo zaključili s trajnim spominom. Vsak prisoten član je na dve platni z akrilnimi barvami pustil del sebe. Ob koncu sta nastali dve unikatni sliki, ki bosta viseli na posebnem mestu v obeh šolah. Nato so se nadarjeni učenci s spremljevalkami odpravili do prve znamenitosti – Jame Pekel. Vodnik Turističnega društva Šempeter je nadvse zanimivo predstavil naravno znamenitost sredi Ponikvanskega krasa in nad njo so bili gostje res navdušeni, vsi pa smo uživali v jami ob narasli Peklenščici, ki je samemu raziskovanju dala še poseben čar. Po vrnitvi v šolo so si učenci pripravili ležišča, nato pa uživali v skupnem druženju – plesu. Na povabilo Odbojkarskega kluba Šempeter smo si v telovadnici šole ogledali trening sedeče odbojke. Nato smo si pripravili večerjo, in sicer hot doge. Potem so se nekateri odločili, da si bodo ogledali film, drugi pa so lahko brali v knjižnici ob svečkah in lampijončkih. Vsi pa so se »sladkali« s sveže pečenimi kokicami. Polni doživetij kar nekaj časa nismo mogli zaspati, a ker nas je naslednji dan čakala še ena dejavnost, smo vendarle ob pozni uri zaspali. Zjutraj nas je dodobra prebudila telovadba z Ano Jan, ki je prvakinja svetovnega in evropskega pokala v kikboksu. Jutro se ne bi moglo začeti bolje, saj so nas za zajtrk pričakale slastne palačinke, ki so jih pekle naše učiteljice. Nato smo si odšli ogledat še drugo krajevno znamenitost, antični park Rimska nekropola z rimsko cesto. Tudi tokrat nas je vodička TD Šempeter popeljala na zanimiv sprehod po preteklosti, ko so na naših tleh bivali Rimljani. Ob njeni razlagi smo uživali vsi prisotni. Po vrnitvi v šolo smo se razdelili v dvojice ali trojke (domačin in gost) in se preverili v zabavnem kvizu o Šempetru preko aplikacije Kahoot, ki sta ga pripravila devetošolca. Izžrebali smo tudi, katera slika bo krasila OŠ Šempeter in OŠ Tončke Čeč. Pred slovesom, kjer smo si obljubili, da se znova snidemo, so gostje v dar prejeli funkcionalno pisalo z logotipom naše šole ter misel. Da je celoten program aktivnosti potekal nemoteno, sta poskrbeli učiteljici Barbara Cotič Papotnik in Tideja Potrč.

Zahvaljujemo se Šolski storitveni dejavnosti Petka Žalec ter Turističnemu društvu Šempeter, saj sta omogočila brezplačno prehrano učencev ter brezplačen ogled obeh šempetrskih znamenitosti. Prav tako je župan Občine Žalec zasavske goste povabil na ogled in pokušino piv v Fontano v Žalcu.

Tovrstna druženja želimo ohraniti in nadgraditi, tako da bi sodelovalo čim večje število učencev, saj se želimo v prihodnje povezovati s šolami po celotni Sloveniji, da bi si tako izmenjevali izkušnje, znanja ter se spoznavali z vrstniki in učitelji.

Nadarjeni učenci s spremljevalkami

O projektu Čez hrib k sosedom si lahko preberete tudi na OŠ Tončke Čeč Trbovlje in na spletni strani Občine Trbovlje.